N. Kleinberga: Palielināt finansējumu politiskajām partijām no valsts budžeta būtu vienkārši ciniski

Saeimas Kancelejas autorība

Nellija Kleinberga: Palielināt finansējumu politiskajām partijām no valsts budžeta būtu vienkārši ciniski

Nellija Kleinberga, 12. Saeimas deputāte

Latvijas Reģionu apvienības vārdā aicinu neatbalstīt rosinātos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, kas paredz dubultot valsts finansējumu politiskajām partijām, par kurām iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% balsstiesīgo pilsoņu. Kopumā šādas izmaiņas likumā turpmāk ik gadu no valsts budžeta prasītu papildus ap 600 000 eiro. Varbūt šī summa būtiski neietekmē valsts budžetu, bet šodien, kad valstī nepildās nodokļu ieņēmumu prognozes un sabiedrības uzticības līmenis politiskajām partijām ir kritiski zems, palielināt finansējumu politiskajām partijām no valsts budžeta ir vienkārši ciniska attieksme pret valsts iedzīvotājiem.

Tikšanās reizēs ar iedzīvotājiem – īpaši ārpus Rīgas – mēs katru reizi dzirdam vienus un tos pašus jautājumus:

– Kur atrast darbu?

– Kā nodrošināt bērnus ar pieejamu un kvalitatīvu izglītību reģionos?

– Kā apmaksāt izdevumus veselības uzturēšanai?

– Vai mēs dzīvojam drošā valstī un drošībā?

Nekad nav izteikti priekšlikumi par partiju finansējuma palielināšanu. Un tāpēc jo dīvaināks šķiet likuma anotācijā izteiktais apgalvojums, ka valsts finansējuma palielinājums ne vien mazinās politisko partiju atkarību no fizisko personu ziedojumiem, bet palielinātu sabiedrības uzticību  politiskajām partijām.

Vai nebūtu loģiskāk valsts budžeta finansējumu partijām piesaistīt, piemēram, IKP – pieaugot iekšzemes kopproduktam, palielinās arī finansējums, bet samazinoties – attiecīgi samazinās arī finansējums partijām.

Latvijas Reģionu apvienība aicina – neizniekot un neizšķērdēt nodokļu maksātāju naudu politisko partiju finansējuma palielināšanai, bet tā vietā domāt un lemt par iespējām atvieglot nodokļu slogu uzņēmējiem un cilvēkiem ar zemākiem ieņēmumiem.

Latvijas Reģionu apvienība uzskata, ka šis nav jautājums par pozīciju un opozīciju. Šis ir jautājums par politiķu prestižu sabiedrībā. Vairojot vēlētāju un sabiedrības  neuzticēšanos politiķiem, mēs vairojam nedrošību sabiedrībā, kas ilgtermiņā var apdraudēt arī valsts drošību.

Aicinot balsot pret likuma grozījumiem, es noslēgumā gribu teikt Māra Čaklā vārdus  – “dziesma jau nav par krekliem, bet par sirdsapziņām”