J. Viļums: Šai valdībai atbilst jēdziens “Mazspējas valdība”

Mēs zinām, ka pavisam nesen vēl iepriekšējā Saeimā kādu laiku pietiekami populārs bija tāds vārdu salikums kā “tiesiskuma koalīcija”. Varat piekrist, varat nepiekrist, bet, šķiet, ka vismaz kādu brīdi patiešām tiesiskums bija ne vien pasludināts, bet arī tika virzīts par vienu no galvenajām koalīcijas, līdz ar to visas Saeimas darba prioritātēm.

 

Arī valdības var definēt dažādi. Pārmaiņu vai izaugsmes valdība. Stabilitātes valdība. Piedodiet, šai valdībai par piemērotāku tomēr atrodam jēdzienu “Mazspējas valdība”.

Un ne jau Rasnača kungs ir šī epiteta vienīgais vaininieks, lai gan nenoligsiet viens no būtiskākajiem. Piemēram, par maksātnespējas administratoru sistēmu runājot, tieši “mazspēja” ir vārds, kas pirmais nāk prātā, ja nepieciešams raksturot ministrijas veiktās rīcības šīs jomas sakārtošanā. Par pedofīlijas, vardarbības un dzimumnoziegumiem lielāki eksperti ir Saskaņas frakcijas deputāti, tāpēc šiem jautājumiem savā runā nepieskaršos.

 

Vēlos atgādināt, ka jau pašā pamatā pirms 10 mēnešiem valdība tika izveidota atbilstoši līdz tam sen iedibinātajām tradīcijām, kas īsti neveicina progresu un tik nepieciešamās un bieži piesauktās reformas izpildvarā. Varbūt izņemot dažas, par kurām neviena partija ilgu laiku īsti nevēlējās uzņemties atbildību, vairums ministriju tika sadalītas atbilstoši, tā teikt, partiju tradicionālajām vērtībām un iepriekš iestaigātajām takām. Tā Tieslietu ministrija Nacionālās Apvienības pārziņā ar pavisam nelielu pārtraukumu pa vidu ir jau kopš 2006.gada.

 

Jau sākotnēji LRApvienības frakcija nevarēja atbalstīt šo valdību un nebalsoja PAR Dz.Rasnača kungu ministra amatā, tā pat kā arī nebalsoja PAR valdību kopumā, kuras izveides principi jau no paša sākuma ir balstīti partejisko interešu apmierināšanā, nevis veicamo darbu un izvirzīto tautsaimniecības mērķu sasniegšanā, kur arī tiesiskuma stiprināšanai patiešām būtu jāierāda atbilstoša vieta.

 

Redzot, kā šī valdība kopumā 10 mēnešu laikā ir demonstrējusi savu mazspēju pieņemt lēmumus daudzās valstij svarīgās jomās, LRApvienības frakcija nevar atbalstīt Dz.Rasnača palikšanu amatā un atbalsta ministra demisijas pieprasījumu.

 

LRA, pirms pieņemt lēmumu, konsultējās ar vairākām sabiedriskām organizācijām, no kurām ne viena nav paudusi viedokli, ka Rasnača kungam būtu jāsaglabā ieņemamais amats. Piemēram, Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība, ir publiski nosodījusi ministra bezdarbību un neieinteresētību savas nozares problēmjautājumu risināšanā.

Vēl arī Personīgi palūdzu kādreizējam Tieslietu ministram Jānim Bordānam, kā viņš varētu raksturot pašreizējā ministra darbu? atbildi saņēmu vienā vārdā: “Nekā”.

 

Apliecinājumu šim un reizē arī atbalstu LRApvienības frakcijas lēmumam netieši ir sniegusi arī valdības vadītāja Laimdota Straujuma. Lai gan šonakt esam saņēmuši formālu atbildi uz mūsu lūgumu sniegt viņas vērtējumu tieslietu ministra Dz.Rasnača darbam, tomēr kā redzam šodien viņa nav uzskatījusi par nepieciešamu ierasties un izteikt kādus vārdus ministra aizstāvībai.

 

Jāatzīst, ka LRApvienību priecē, ka vismaz daļa opozīcijas beidzot ir pievienojusies jau pirms tam mūsu izvirzītajai iniciatīvai izvērtēt vairāku valdības ministru darbu un prasīt atbildību par neizdarībām viņu pārvaldītajās nozarēs. Atgādināšu, ka LRA tika pieprasījusi Satiksmes ministra Anrija Matīsa un vides aizsardzības un reģionālās atīstības ministra Kaspara Gerharda profesionalitātes un atbilstības ieņemamajam amatam izvērtējumu.

 

Runas noslēgumā vēlos izteikt cerību, ka iepriekš pieminētais “mazspējas vīruss” nav piemeties arī Saeimas deputātiem. Manuprāt, tik svarīgā jautājumā kā veselas (jeb, precīzāk sakot īsti neveselas) jomas tālākā likteņa izlemšanā Saeimas deputātiem ir jābūt spējīgiem paust savu viedokli un vēlētāju gribu, attiecīgi balsojot vai nu PAR, vai nu PRET pieprasītajām pārmaiņām Tieslietu ministrijas vadībā.

It sevišķi šajā balsojumā, nospiežot pogu “Atturos”, jūs apliecināsiet savu mazspēju pildīt Saeimas deputāta pienākumus un nevēlēšanos uzņemties atbildību ministra darba izvērtējumā.

 

 

Juris Viļums

Saeimas plenārsēde

17.09.2015

Balsojums par lēmuma projektu “Par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam”