I.Bite: Vecākiem būs dota iespēja pienācīgi atvadīties no sava priekšlaicīgi dzimušā bērna

Saeima 8. oktobra plenārsēdē 2.lasījumā atbalstīja deputātes Ingas Bites un Imanta Parādnieka priekšlikumu grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā.

Līdz šim vecākiem nav bijusi dota likumiska iespēja pienācīgi atvadīties no saviem tā sauktajiem “Zvaigžņu bērniem”, proti, bērniem, kuri dzimuši priekšlaicīgi līdz grūtniecības 22.nedēļai un kuru svars nesasniedz 500 gramus. Ik gadu aptuveni 3300 bērniņu augšana mammas vēderā izbeidzas no vecākiem neatkarīgu iemeslu dēļ un prakse rāda, ka tie nonāk medicīniskajos atkritumos.

Ņemot vērā jaunās likuma izmaiņas, tagad ārstniecības iestādei būs rakstveidā jāinformē vecākus par iespēju saņemt bērna mirstīgās atliekas apglabāšanai. Vecākiem būs tiesības arī atteikties. Šajā gadījumā ārstniecības iestādei būs jānodrošina cilvēka cieņai atbilstošu attieksmi pret bērna mirstīgajām atliekām. Deputāte Inga Bite norāda: “Praksē 15% vecāku saskaras ar šādām situācijām, un tikai viņiem pašiem būtu jālemj, ko viņi vēlas darīt ar sava bērna mirstīgajām atliekām”. Vēl deputāte piebilst, ka plānota un gribēta bērna zaudējums ir emocionāls trieciens vecākiem, kas var atstāt ietekmi uz viņu fizisko un psiholoģisko veselību. Lielākā daļa vecāku, kuri nonākuši šādā neapskaužamā situācijā, iekšēji jūt lielus pārdzīvojumus, kurus citi varbūt pat nemana vai izvēlas to nedarīt jo nezin kā viņiem varētu palīdzēt. Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvji norāda, ka vecākiem ir svarīgi, lai viņiem tiktu dota iespēja atvadīties no sava priekšlaicīgi dzimušā bērna. Šāda prakse jau veiksmīgi pastāv Īrijā, Anglijā, ASV, Somijā un citās valstīs.

Ne tikai “Zvaigžņu bērni” ir pelnījuši lai tos apglabā, bet arī to vecākiem ir svarīgi atbrīvoties no psiholoģiskās nastas un palaist savu bērnu, jo viņi ir un vienmēr paliks gaidīti un mīlēti saviem vecākiem.