I. Bite: Šis budžets ir tautas un uzņēmēju izspiešanas budžets!

LRA Saeimas 31.oktobra ārkārtas sēdē lēma neatbalstīt budžetu 2017.gadam. Deputāte Inga Bite norāda uz vairākām nepilnībām un uzskata, ka šis budžets ir iesākto tradīciju turpinājums.

Deputāte neizprot budžeta slavinājumu no valdības un koalīcijas puses: „Tautai būs jāmaksā vairāk par elektrību, vairāk par savu transportlīdzekļu ekspluatēšanu. Cilvēki saņems mazāk bezdarba gadījumā, slimības gadījumā, saņems mazāku atalgojumu, jo būs jāmaksā lielāki nodokļi. Uzņēmējiem būs jāmaksā vairāk darbaspēka nodokļos, vairāk caur mikrouzņēmumu nodokļa sistēmas likvidēšanu, vairāk par uzņēmējdarbībā izmantotajām automašīnām. Ostām, savukārt, valsts budžetā būs jāiemaksā mazāk. Tas liek domāt, ka šai nozarei iet visgrūtāk un ir vairāk jāatbalsta….Mēs pildām starptautiskās saistības, bet joprojām dzīvojam pāri saviem līdzekļiem un tērējam vairāk kā nopelnām.”

Saeimas sēdē, prezentējot budžetu, Ministru prezidents noteica trīs galvenās valdības prioritātes – izglītība, veselība un demogrāfija.

Deputāte uzskata, ka izglītība nav starp tām, jo izglītības reforma ir izgāzusies, skolotāji saņem mazāku atalgojumu, kaut gan budžetā nauda ir vairāk. Nav saprotams, kur šī nauda paliek! Joprojām ar darba devējiem nav ticis saskaņots piedāvājums par Latvijai nepieciešamajiem speciālistiem. Nav izvērtējums par to, kāpēc par valsts naudu katru gadu apmācītie simti pedagogu un sociālo darbinieku nepaliek strādāt apgūtajā profesijā. Par augstāko izglītību un zinātni tiek aizmirsts pilnībā. Inga Bite uzskata, ka izglītības un zinātnes ministrs ir vājākais posms šajā valdībā: „Man žēl, ka pagājušajā nedēļā Saeima tomēr nenobalsoja par šā posma nomaiņu.”

Veselības nozarei papildus finansējums tiek piešķirts, bet nav saprotams tieši kam. Deputāte aicina veselības ministri A.Čakšu neiet K.Šadurska pēdās: „Mācieties no kolēģa kļūdām. 2017.gadā rūpīgi izstrādājiet reformu, veiciet pareizus aprēķinus, izdiskutējiet reformu ar iesaistītajām pusēm, izskaidrojiet reformu iedzīvotājiem! Tikai tad ķerieties pie tās īstenošanas.” Ņemot vērā to, ka veselības aprūpes reforma jāīsteno nesasteidzot, 2017.gadā tai paredzētos 34 miljonus var novirzīt mediķu algu palielināšanai. 12 miljoni no valsts budžeta paredzēti Paula Stradiņa klīniskās universitātes jaunā korpusa būvniecībai. Inga Bite uzskata, ka slimnīcu attīstīt vajag, tomēr tai nebūtu jākļūst par „zelta slimnīcu”, līdzīgi kā mums ir „zelta tilts”, „zelta bibliotēka” un „zelta koncertzāles”.

Arī demogrāfiju grūti nosaukt par prioritāti. Pētījumi pierāda, ka daudzbērnu ģimenes slīgst nabadzībā un situācija nemainīsies arī tuvākajos gados. Ģimenes valsts pabalsts četru un vairāk bērnu ģimenēm tiek pasniegts kā liels sasniegums. Realitātē ģimenei ar četriem bērniem tas nozīmē papildus 15 EUR ikmēneša budžetā. Inga Bite par piemēru min šīš ģimenes Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklējumu, kam nepieciešams 21 EUR neskaitot transportu un saldējumu. Arī citās demogrāfijas jomās uzlabojumi nav redzami, piemēram, valdības vērtēšanai nodotā iedzīvotāju iniciatīva par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos ir bez rezultātiem un LRA iesniegtie priekšlikumi par transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa atvieglojumiem daudzbērnu ģimenēm arī ir iestrēguši kādā atvilktnē.

Valdība aktīvi iesaistījusies cīņā ar ēnu ekonomikas apkarošanu. Inga Bite uzskata, ka jārada tādi apstākļi, lai tie, kuri grib maksāt nodokļus, to varētu darīt bez liekas birokrātijas un sarežģījumiem. Tas neprasa lielus izdevumus.

Deputāte skāra arī transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa jautājumu. Šobrīd tiek veidota sarežģīta un Latvijas situācijai neatbilstoša sistēma, kad jaunāku un dārgāku automašīnu īpašniekiem jāmaksā mazāks nodoklis. Cilvēki nevar atļauties iegādātie jaunākas automašīnas, nevis negrib to darīt. Tiek veidots piespiešanas mehānisms, lai šo nodokli maksātu arī tie cilvēki, kuri savus taransportlīdzekļus reģistrē kādā no kaimiņvalstīm. Turklāt, šī vēlme tiek slēpta aiz nosaukumiem „M1 un N1 kategorijas transportlīdzekļi”, kas izrādās nozīmē vieglos pasažieru transportlīdzekļus un nelielos kravas automobiļus līdz 3,5 tonnām. Šīs noteikums attieksies arī uz radiem kas dzīvo ārvalstīs. Lai atbrauktu uz Latviju ar savu citā valstī reģistrētu transportlīdzekli, būs jāmaksā. Inga Bite tā vietā aicina veidot vienkāršu, saprotamu un cilvēkam draudzīgu sistēmu, lai kaimiņvalstu autovadītāji būtu ieinteresēti savus transportlīdzekļus reģistrēt pie mums, tādejādi papildinot mūsu valsts budžetu.

Nobeigumā deputāte norāda: „Mēdz teikt, ka ar labiem nodomiem ir bruģēts ceļš uz elli. Kā dzirdējām šodien no Ministru prezidenta un finanšu ministres, šis budžets ir bruģēts ar labiem nodomiem. Diemžēl, nav saskatāms, ka šī ceļa galā Latvijas tauta varēs dzīvot labāk vai vismaz nedzīvos sliktāk.”

 

Pilnu deputātes Ingas Bites runu varat noskatīties šeit:

https://www.youtube.com/watch?v=HrjENF8SSps