Deputātes rosina tiesiski nostiprināt pašvaldību tiesības sniegt palīdzību ģimenēm ar bērniem

11.Saeimas deputātes, Latvijas Reģionu Apvienības biedres Inga Bite un Inga Vanaga sadarbībā ar Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētāju šā gada 6.maijā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai iesniedza priekšlikumu likumprojektam, kas piedāvāja uzsvērt pašvaldību tiesības sniegt ģimenēm ar bērniem palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā.

Grozījumi paredzēti likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” un rosināja papildināt 15.pantu, konkrēti nosaucot vārdā tiesības pašvaldībai izīrēt dzīvojamo telpu, arī ģimenēm ar bērniem, kuras nav maznodrošinātas, trūcīgas vai kādu citu iemeslu dēļ pieskaitāmas tām personu grupām, kurām palīdzība tiek sniegta pašreiz noteiktajā rindas kārtībā. Priekšlikums dotu iespēju tām pašvaldībām, kurās ir brīvs dzīvojamais fonds vai iespējas tādu izveidot, piemēram, izremontējot pamestas daudzdzīvokļu mājas, atbalstīt ģimenes ar bērniem. Oficiālā vēstulē deputāte Inga Bite vērsās pie vairākām pašvaldībām lai noskaidrotu pašreizējo situāciju reģionos. Lai arī vairumā pašvaldību pastāv tā saucamās „dzīvokļu rindas”, lielākā daļa no aptaujātajām pašvaldībām atbalstīja deputātu ierosinājumu. Pašvaldības norādīja, ka to īpašumā atrodas dzīvojamās mājas, tomēr šobrīd tās nav dzīvošanai derīgas un tām nepieciešams remonts. Ja būtu piemērotas dzīvojamās platības, tad varētu sniegt šādu atbalstu arī ģimenēm ar bērniem, kurām nav maznodrošinātā vai trūcīgā statuss.

3.jūnijā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē tika nolemts neatbalstīt deputātu iesniegto priekšlikumu.

„Lai arī var piekrist tiem deputātiem, kuri jau spēkā esošajā regulējumā saskata iespējamību pašvaldībām sniegt atbalstu ģimenēm ar bērniem, tomēr vēlos uzsvērt, ka spēkā esošajiem likumiem jābūt skaidriem, saprotamiem un nepārprotamiem. Tieši uz normu precizēšanu un nepārprotamību bija vērsts iesniegtais priekšlikums. Tiekoties ar pašvaldību vadītājiem, darbiniekiem un iedzīvotājiem vairākos Latvijas novados esmu pārliecinājusies, ka nebūt ne visas pašvaldības ir pietiekami drosmīgas, lai interpretētu likumu ģimenēm par labu. Tāpat diemžēl ne visās pašvaldībās ir pieejams kvalificētu juristu atbalsts, kas palīdzētu šādus pašvaldību lēmumus pamatot. Pašvaldības norāda uz iespējamiem Valsts kontroles pārmetumiem, kas esot izteikti pat par konfekšu paku dāvināšanu visiem bērniem Ziemassvētkos, kā dēļ atsevišķas pašvaldības pat neuzdrošinās domāt par tik nozīmīgu atbalsta veidu kā dzīvoklis. Rezultātā no likuma nepietiekami skaidrā formulējuma cieš tās ģimenes, kurām būtu iespēja saņemt dzīvokli mazā pašvaldībā un pārvākties tur uz dzīvi, tādējādi gan uzlabojot savus dzīves apstākļus, gan rūpējoties par apdzīvotību Latvijas reģionos, gan ar saviem nodokļu maksājumiem papildinot attiecīgās pašvaldības kasi,” skaidro deputāte Inga Bite.