Soli tuvāk atklātai Valsts prezidenta ievēlēšanai

Latvijas Reģionu Apvienība (LRA) šodien panākusi būtisku un vēsturisku balsojumu. Ar 82 balsīm PAR un tikai 1 PRET − Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu. Lai pieņemtu attiecīgos grozījumus trīs lasījumos vēl šīs Saeimas laikā, ir jāievēro konkrēts grafiks. Grozījumu par atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu pieņemšana ir 12. Saeimas goda jautājums!

Mutisku atbalstu atklātai Valsts prezidenta ievēlēšanai līdz šim LRA saņēmusi no visām politiskajām partijām. Pagaidām šis solījums tiek turēts.

Edvards Smiltēns, 12. Saeimas deputāts, LRA valdes loceklis: “Valsts prezidents ir cilvēks, kurš mūs pārstāv starptautiski, ar ko vēlamies lepoties. Pieņemot grozījumus Satversmē un padarot Valsts prezidenta ievēlēšanas procesu atklātu, mēs beidzot noņemtu aizklātības plīvuru no Latvijas augstākās amatpersonas ievēlēšanas. Tādā veidā pieliksim punktu politiskajam tirgum un manipulācijām, kas vienmēr saistījušās ar Valsts prezidenta ievēlēšanas procesu un meta neuzticības ēnu arī uz pašu izraudzīto kandidātu. Sabiedrības neuzticēšanās parlamentam un valdībai ir pārāk augsta. Latvijas iedzīvotāji sagaida atbildību no deputātiem par viņu pieņemtajiem lēmumiem. Kā sabiedrība var pieprasīt atbildību no deputātiem, ja nav informācijas par to, kurš un kā balsoja? Laika, lai panāktu atklātu valsts pirmās amatpersonas ievēlēšanu, ir palicis ļoti maz − 30 dienas. Pirmais uzdevums ir paveikts. Ja Saeima arī turpmāk atbildīgi pieies šim procesam, ja Saeimā pārstāvētās partijas turēs savu vārdu − Latvijas jaunās simtgades pirmais Valsts prezidents tiks ievēlēts atklāti.”

Latvijas Reģionu Apvienības piedāvātais grafiks:

  1. solis: 2018. gada 6. septembra Saeimas plenārsēdē atbalstīt likumprojektu “Grozījums Latvijas Republikas Satversmē” Nr. 1251/LP12 pirmajā lasījumā, noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu piecas dienas un neiesniegt papildu priekšlikumus likumprojektā. ATBALSTĪTS.
  2. solis: Līdz 2018. gada 12. septembrim sasaukt Saeimas Juridiskās komisijas sēdi un iekļaut darba kārtībā likumprojektu “Grozījums Latvijas Republikas Satversmē” Nr. 1251/LP12, nodrošināt komisijas locekļu (deputātu) klātbūtni komisijas sēdē, atbalstīt minētos grozījumus un virzīt izskatīšanai otrajā lasījumā 2018. gada 20. septembra Saeimas plenārsēdē;
  3. solis: 2018. gada 20. septembra Saeimas plenārsēdē atbalstīt “Grozījums Latvijas Republikas Satversmē” Nr. 1251/LP12 otrajā lasījumā, noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu piecas dienas un neiesniegt papildu priekšlikumus likumprojektā.
  4. solis: Līdz 2018. gada 26. septembrim sasaukt Saeimas Juridiskās komisijas sēdi un iekļaut darba kārtībā likumprojektu “Grozījums Latvijas Republikas Satversmē” Nr. 1251/LP12, nodrošināt komisijas locekļu (deputātu) klātbūtni komisijas sēdē, atbalstīt minētos grozījumus un virzīt izskatīšanai trešajā lasījumā 2018. gada 4. oktobra Saeimas plenārsēdē.
  5. solis: 2018. gada 4. oktobra Saeimas plenārsēdē atbalstīt likumprojektu “Grozījums Latvijas Republikas Satversmē” Nr. 1251/LP12 trešajā lasījumā!

Bildes avots: Saeima