Saeima noraida LRA likumprojektu par iespēju Saeimas vēlēšanās balsot par citu apgabalu kandidātiem”

Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputāti Saeimā iesniedza priekšlikumu par iespēju Saeimas vēlēšanās katrā republikas līmeņa pilsētā izveidot vienu vēlēšanu iecirkni, kurā varētu nobalsot par citu vēlēšanu apgabalu kandidātu sarakstu.

Koalīcija kārtējo reizi pierādīja savu spēju vienoties, balsojot “Pret” priekšlikumu, kura mērķis ir sniegt cilvēkiem iespēju nobalsot par to sarakstu un tiem deputātiem, kuri pārstāv viņa reģionu, pat tad, ja šis cilvēks konkrētajā brīdī atrodas kādā citā Latvijas vietā. Tas vairāk izskatās pēc apzinātas cilvēktiesību ierobežošanas un demokrātijas principu pārkāpšanas.

Juris Viļums12.Saeimas LRA frakcijas priekšsēdētājas vietnieks: “Saeimas koalīcijas partijas Vienotība, ZZS un NA šodien kārtējo reizi apliecināja savu gļēvumu un bailes no vēlētājiem – nedod Dievs, aizies uz vēlēšanām arī tie, kuri neatbalsta pie varas esošās partijas. Šodien bez neviena argumenta Saeimas vairākums nobloķēja LRA virzītos grozījumus par iespēju balsot vismaz lielākajās pilsētās par citu vēlēšanu apgabalu kandidātiem. Ja cilvēks kaut kādu apstākļu dēļ atrodas cituviet, viņš varētu pats izvēlēties sarakstu, kas kandidē arī citā vēlēšanu apgabalā, tomēr valdošā koalīcija ar savu balsojumu liedza vēlētājiem šādas tiesības. Ir skaidrs, ka pie varas esošajiem nav izdevīgi, ja Latvijas vēlētājs ir domājošs un aktīvs, un viņam būtu brīva izvēles iespēja – par kuru partiju un kandidātu balsot sev ērtā vietā un laikā. Bet nē – valdošās koalīcijas patiesās intereses ir ierobežot un aizliegt, ignorēt  un uzspļaut iedzīvotāju tiesībām un gribai.”

LRA grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā paredzēja, ka vēlētājs katrā republikas pilsētas (Daugavpils, Jēkabpils, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Rēzeknes, Rīgas, Valmieras un Ventspils) vienā konkrētā vēlēšanu iecirknī var nobalsot arī par cita vēlēšanu apgabala kandidātu sarakstu. Iniciatīva paredzēja, ka Centrālā vēlēšanu komisija izveidotu konkrētos iecirkņus ar atsevišķām balsošanas kastēm katram vēlēšanu apgabalam, kuru balsis pēc tam tiek pieskaitītas attiecīgajam vēlēšanu apgabalam.