Par spīti “ātro kredītu” spēcīgajam lobijam, LRA izdodas ierobežot to apetīti

Neskatoties uz “ātro kredītu” devēju lobiju, šodien Saeima atbalstīja LRA rosināto un izcīnīto likumprojektu “Grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”. Galīgajā lasījumā tika grūts būtisks atbalsts “ātro kredītu” devēju alkatības ierobežošanai – PAR balsojot 90 deputātiem. LRA izdevies panākt, ka ar nākamo gadu tiks krietni samazināta pieļaujamā dienas procentu likme līdz 0,07% – aptuveni 25% gadā, kā arī nojaukta trīspakāpju kreditēšanas sistēma, kas patērētājam nav izprotama. Tāpat likumprojektā, ar izņēmumiem, noteikts aizliegums reklamēt kreditēšanas pakalpojumus.

Edvards Smiltēns, 12. Saeimas deputāts, LRA valdes loceklis: ““Ātro kredītu” devēju procentu likmes ir nesamērīgi augstas. Nav noslēpums, ka “ātro kredītu” pakalpojumus pārsvarā izmanto cilvēki, kuri dzīvo no algas līdz algai. Diemžēl situācija, kurā ir nonākuši šie cilvēki, tiek nelietīgi izmantota no “ātro kredītu” devēju puses – procentu likmes, kas tiek piemērotas, ņemot “ātros kredītus” ir necilvēcīgi augstas – kredīti nevis palīdz uzlabot materiālo stāvokli, bet gan dzen cilvēkus vēl lielākā nabadzībā! Šodien atbalstītās likuma izmaiņas paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07% dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.”

“Ar pieņemtajiem likuma grozījumie tiek samazināta maksimāli atļautā procentlikme no galvu reibinošiem 200% gadā līdz 25% gadā. Cilvēki varēs būt droši, ka nepārmaksās, ja būs nepieciešamība aizņemties. Turklāt, likuma grozījumi paredz, ka nebanku kreditētājiem sabiedriskajā televīzijā un radio nebūs atļauta tāda veida reklāma kāda tā ir pašlaik. Nebanku kreditētāji būs spiesti izvērtēt savu naudas plūsmu un samazināt savus agresīvos reklāmbudžetus,” uzsver Edvards Smiltēns.

Foto: parkreditiem.lv