LRA panāk, ka Valsts prezidenta atklātas ievēlēšanas jautājums beidzot nonāk Saeimas dienaskārtībā

Šodien Saeimas Juridiskā komisija pieņēma lēmumu virzīt 1. lasījumam Saeimā “Latvijas Reģionu Apvienība” (LRA) iniciētos grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu. Kopš grozījumu nodošanas komisijā ir pagājuši jau vairāk nekā trīs mēneši. Šajā laikā LRA ne reizi vien mudināja komisiju nevilcināties ar lēmumu un nodot jautājumu Saeimas 1. lasījumam.

Ja grozījumi tiks raiti izskatīti Saeimā visos trijos lasījumos, iespējams, ka jau šī Saeima lems par prezidenta atklātu ievēlēšanu. Tas noņemtu pēdējo aizsega plīvuru Latvijas augstākās amatpersonas ievēlēšanā, un pārtrauktu politisko tirgu, ar kuru vienmēr bijusi saistīta valsts prezidenta izraudzīšanās.

Inga Bite, LRA Frakcijas deputāte, Juridiskās komisijas pārstāve: “Priecājos, ka Juridiskā komisija beidzot pieņēma lēmumu virzīt šo jautājumu tālākai izskatīšanai Saeimā. Paļaujoties uz deputātu veselo saprātu, ceru, ka šis jautājums raiti tiks virzīts arī nākamajiem lasījumiem Saeimā. Lai jau nākošo Valsts prezidentu varam ievēlēt atklāti un Latvijas svētkos sagaidīt uzrunu no viņa, nekaunoties par to.”

Ņemot vērā, ka Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņai ir nepieciešami grozījumi Latvijas Republikas Satversmē, šis jautājums sākotnēji tika nodots izskatīšanai visām Saeimas komisijām, par atbildīgo nosakot Juridisko komisiju. Pirms šīs dienas Juridiskās komisijas lēmuma nodot grozījumus izskatīšanai 1. lasījumā Saeimā, tie tika izskatīti deviņās Saeimas komisijās: Juridiskajā komisijā; Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā; Sociālajā un darba lietu komisijā; Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā, Eiropas lietu komisijā, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, Publisko izdevumu un revīzijas komisijā un Nacionālās drošības komisijā. Septiņās no tām tika gūts atbalsts, savukārt viena komisija norādīja, ka minētā iecere nav tās kompetencē, bet vēl viena lēmumu nepieņēma kvoruma trūkuma dēļ, jo vairāki deputāti balsojumā nepiedalījās. LRA aicina nekavēt grozījumu, kas paredz atklātu Valsts Prezidenta ievēlēšanas kārtību, lasījumos Saeimā.

Klips – https://www.youtube.com/watch?v=vPuXc8zS8cI