“LRA “Oligarhu sarunu” publiskošanas jautājumu Saeimas Juridiskā komisija vēlas paslaucīt “zem tepiķa

Šodien Saeimas Juridiskā komisijā bija jālemj par kriminālprocesa Nr.16870000911, tā sauktās “oligarhu lietas”, materiālu publisku pieejamību. Diemžēl komisija pat neķērās pie šī konkrētā jautājuma izskatīšanas, bet gan meklēja arvien jaunus ieganstus, kādēļ šāda publiskošana nav iespējama, un iespējas, kā šo procesu novilcināt.

LRA jau 1.februārī iesniedza izskatīšanai savu likumprojektu “Par kriminālprocesa Nr.16870000911 materiālu publisku pieejamību (1130/Lp12)”, kur prasīja, lai sarunas tiktu digitalizētas un publiskotas Latvijas Republikas Prokuratūras interneta mājas lapā līdz 2018.gada 1.maijam. Diemžēl vēl joprojām likumprojekts nav izskatīts Juridiskajā komisijā un nav ticis līdz skatījumiem Saeimā, kas liecina par apzinātu šī jautājuma bremzēšanu.

LRA iesniegtais likumprojekts paredz Kriminālprocesam Nr. 16870000911 pievienoto audioierakstu daļēju publiskošanu, kas nodrošinātu pieeju līdz šim neizskanējušai informācijai un ļautu cilvēkiem izdarīt secinājumus par konkrētiem personāžiem Latvijas politikā.

Juris Viļums, LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētājas vietnieks: “Izveidojusies situācija vēlreiz apliecina, ka Saeimas vairākums jeb koalīcija – Vienotības, ZZS un Nacionālās apvienības frakcijas – joprojām ir atkarīga no oligarhiem, viņu labvēlības un sen iedibinātās sistēmas Latvijas politikā. Diemžēl − koalīcijas deputāti vairāk domā par savām, nevis Latvijas iedzīvotāju interesēm. Vilcināšanās tik nozīmīgā jautājumā parāda, cik ‘tāla’ ir Saeimas koalīcija no caurspīdīgas un godīgas politikas veidošanas. Jāsecina, ka ļoti daudzi politiķi nav gatavi atstāt aiz muguras padomju mantojumu un veidot godīgu politisko vidi. Pašreizējā situācijā cietēji ir visi Latvijas iedzīvotāji. No cilvēkiem slēpj informāciju, tādā veidā manipulējot ar viņu viedokli. Tāpēc aicinām gan sabiedrību, gan medijus izdarīt spiedienu, lai jautājums par “oligarhu lietas” materiālu publisku pieejamību beidzot izkustas no Juridiskās komisijas dziļajām atvilktnēm un tiek nodots Saeimai.”

Tā kā informācijas pieejamība ir būtiska, jo skar visas sabiedrības intereses un iedzīvotāju samaksāto nodokļu izlietojumu, LRA frakcija atkārtoti aicina Saeimas Juridisko komisiju nevilcināties ar likumprojekta izskatīšanu.