LRA: nav pieļaujama NMPD diennakts brigāžu skaita samazināšana reģionos

Latvijas Reģionu Apvienība uzskata, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadības iecere – samazināt diennakts brigāžu skaitu reģionos – var novest pie tā, ka iedzīvotājiem netiek nodrošināta garantējamā neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ir pēdējais laiks risināt samilzušās veselības nozares problēmas, kuras radījusi arī nesen veiktā veselības aprūpes sistēmas reforma. Ja netiks palielināts brigāžu skaits, cietīs Latvijas reģionu iedzīvotāji. Ātrākais risinājums – regulāra darba algu palielināšana NMPD darbiniekiem un speciālistu sagatavošanas uzsākšana darbam NMPD jau ar šo mācību gadu.

Galvenais iemesls pašreizējai situācijai – brigāžu un finansējuma trūkums NMPD, īpaši mediķu darba algām. Diemžēl viņi, lai izdzīvotu, ir spiesti strādāt virsstundas un vairākās darbavietās. Bet jāatceras, ka tieši neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki ir pirmie, kas nonāk pie cilvēkiem. Pārguris, neizgulējies un nepaēdis ārsts var pieļaut kļūdas daudz ātrāk nekā cilvēks, kurš ir labi atpūties un neatrodas nepārtrauktā stresā.

NMPD ir dienests, kas tieši atbild par cilvēku dzīvību glābšanu. Tam ir jābūt gatavam sniegt palīdzību 24 stundas diennaktī, neskatoties uz to, cik cilvēkiem nepieciešama palīdzība naktī – vienam, desmit vai ne vienam. Ikvienam valsts iedzīvotājam jābūt pārliecībai, ka, nepieciešamības gadījumā, viņš tiks izglābts un saņems palīdzību savlaicīgi, neskatoties uz to, kur viņš dzīvo. Tā ir drošības garantija izdzīvošanai, ko cilvēki sagaida no savas valsts.

Mārtiņš Šics, Latvijas Reģionu Apvienības 12. Saeimas frakcijas deputāts: “Ar veselības aprūpes sistēmas reformu ir panākts, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība kļuvusi par pakalpojumu pēc izsaukumu skaita. Lai nodrošinātu kvalitatīvu pakalpojumu Latvijas iedzīvotājiem, dzīvības glābšanas brigādēm ir jābūt uz vietas un gatavībā visu diennakti. Samazinot, nevis palielinot diennakts brigāžu skaitu, NMPD panāks tikai vienu – pieaugs Latvijas lauku iedzīvotāju diskriminācija neatliekamās medicīniskā palīdzības saņemšanā. Joprojām Latvijā ir pagasti, kur cilvēki palīdzību nevar saņemt pat līdz pusotrai stundai. NMPD vadītāja Liene Cipule šodien televīzijā izteicās, ka mediķi viņas prioritāšu sarakstā ir otrajā vietā. Man tas nav pieņemami! Jāsaprot, ka mediķu labklājība un darbaspējas vistiešākā veidā ietekmē visas sabiedrības iespēju saņemt kvalitatīvu palīdzību un būt izglābtiem. Mediķis, uzsākot darbu NMPD, skaidri apzinās, ka viņa misija ir glābt dzīvības 24/7, tāpat kā to dara policisti un ugunsdzēsēji. Par savu pienākumu pildīšanu viņiem jāsaņem adekvāts atalgojums. Valsts jau tagad tādu nenodrošina, taču šāda NMPD rīcība noliek mediķus skarbas izvēlēs priekšā – palikt vai aiziet.”

Nav arī izprotams, kāpēc ir jāpalielina dienas brigāžu skaits, ja dienas laikā cilvēkiem ir sasniedzami gan ģimenes ārsti, gan pieejamas slimnīcas. Kādēļ NMPD brigādēm ir jāveic slimnīcu darbs?

Genādijs Rusanovs, NMPD darbinieku Rīgas reģiona arodorganizācijas priekšsēdētājs, LRA deputāta kandidāts (Rīgas vēlēšanu apgabals): “Ja runājam par neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamību reģionos, tad tieši nepārdomātā veselības aprūpes sistēmas reforma novedusi pie tā, ka reģionos slēdz slimnīcas un viss medicīniskās palīdzības slogs gulstas uz NMPD pleciem. Latvijas Reģionu Apvienība uzskata, ka, palielinot atalgojumu dienesta darbiniekiem, būs iespējams piesaistīt cilvēkresursus, kas palīdzēs risināt daudzus jautājumus. Tādā veidā mediķiem nevajadzēs strādāt virsstundas, līdz ar ko nebūs arī nepieciešams samazināt nakts brigādes. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc patiesībā tiek samazinātas nakts brigādes – vienkārši nav kam strādāt. Pieņemu, ka problēma saasināsies vēl vairāk pēc 2019. gada 1. janvāra, kad ārstniecības personām nebūs iespēja strādāt pagarināto normālo darba laiku. Tad varam sagaidīt, ka cilvēki masveidā pametīs darbu NMPD.”

Lai valsts spētu nodrošināt palīdzību ikvienam iedzīvotājam, jānodrošina cienīgs atalgojums mediķiem un jāmaksā par virsstundām. Atrisinot algu jautājumu, tiek atrisinātas arī visas trīs galvenās problēmas: darbinieku trūkums, mediķu pārslogotība un palīdzības nodrošināšana reģionos.

Latvijas Reģionu Apvienības uzaicinājusi uz tikšanos NMPD vadītāju Lieni Cipuli, lai skaidrotu radušos situāciju un meklētu kopējus risinājumus.