LRA cīņa pret naudas izsaimniekošanu publiskajos iepirkumos turpina gūt atbalstu

Šodien Saeima otrajā lasījumā atbalstīja PPA “Latvijas Reģionu Apvienība” (LRA) virzītos grozījumus “Publisko iepirkumu likumā”. To mērķis ir apturēt naudas izšķērdēšanu, kas šobrīd notiek caur publiskiem iepirkumiem, tāpēc paredz lielāku kontroli valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā. Grozījumi izslēdz iespēju par uzvarētāju iepirkumos atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā paredzamā līgumcena.

Pēc grozījumu stāšanās spēkā valsts un pašvaldību iestādes nevarēs pasludināt par iepirkumu uzvarētājiem un slēgt līgumu ar publiskiem būvdarbu, piegādes vai pakalpojuma sniedzējiem, ja viņu piedāvātā iepirkuma cena pārsniegs 50 procentus no sākotnējās iepirkuma līguma līgumcenas. Šāda pieeja iepirkumiem disciplinēs valsts un pašvaldības iestādes arī ES fondu līdzekļu un valsts budžeta apguvē.

Edvards Smiltēns, 12.Saeimas deputāts, LRA valdes loceklis: “Pēdējā laikā daudz runāts par ministriju un to pakļautībā esošo iestāžu sadārdzinātajiem iepirkumiem, ar kuru starpniecību tiek izsaimniekoti valsts un pašvaldību līdzekļi. No malas šķiet, ka ministrijās tiek svinētas dzīres un tērēta nauda, kuras nav. Arī no atbildīgajām personām nav sagaidīti paskaidrojumi – kā izveidojas situācija, kurā tiek apstiprināti pat pieckārt sadārdzināti iepirkumi, kuru realizēšanai faktiski nav līdzekļu. Iespējams, atbilde ir pavisam vienkārša – tiek plānots katru gadu pieprasīt papildu miljonus, lai šos iepirkumus varētu turpināt īstenot. Tāda pieredze mums jau ir ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iepirkumu Gudrona dīķu tīrīšanai. Tā ir apzināta un ļaunprātīga nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšana. Nodokļu maksātāju nauda jāiegulda efektīvi un apdomīgi, panākot iespējami lielāku ieguvumu sabiedrībai, nevis tā jāapgūst, lai bezmērķīgi iztērētu. Brīdī, kad mums ir negatīva fiskālā telpa, jāapdomā ikviens iztērētais eiro, jo vajadzību ir patiešām daudz – veselībā, izglītībā, zinātnē. Diemžēl līdz brīdim, kad LRA nāca klajā ar minētajiem grozījumiem, koalīcijas partijas neizrādīja nekādu vēlmi mainīt situāciju, lai gan fakts, ka iepirkumos tiek izšķērdēti līdzekļi nevienam nebija noslēpums. Tāpēc šodienas Saeimas atbalsts LRA grozījumiem “Publisko iepirkumu likumā” 2. lasījumā, aktualizējot šo jautājumu, ir nozīmīgs solis, lai tādi gadījumi, kā ar Latvijas Valsts ceļu un Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra iepirkumiem, kā arī virkne līdzīgu, vairs neatkārtotos.”

Tāpat būtiski, ka vakar Saeimas Pieprasījumu komisija pirmo reizi šajā parlamenta sasaukumā daļēji atbalstīja LRA, proti opozīcijas, pieprasījumu VARAM ministram Kasparam Gerhardam (NA) par iespējamām problēmām ar LVĢMC sagatavotajiem iepirkumiem. Attiecīgajos iepirkumos redzams sadārdzinājums, kas pat 5 reizes pārsniedz sākotnējo paredzamo līgumcenu. Par viena iepirkuma uzvarētāju tika noteikts piedāvājums, kas ir par aptuveni 7 miljoniem eiro dārgāks. Par šiem līdzekļiem Latvijā varētu: nodrošināt atraitņu pensiju izmaksu vesela gada garumā; palielināt zinātnes finansējumu, kas tagad ir tikai 9 milj. EUR; atjaunot 77 km grants ceļu un 22 km asfalta ceļu seguma.