LRA atbalstīs Jāņa Maizīša kandidatūru SAB vadītāja amatam

LRA atbalstīs Jāņa Maizīša kandidatūru Satversmes aizsardzības biroja direktora amatam

Partiju apvienības “Latvijas Reģionu Apvienība” (LRA) Saeimas frakcijas deputāti un pārstāvji šodien pēc tikšanās ar Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītāju Jāni Maizīti pieņēma lēmumu atbalstīt viņa kandidatūru SAB vadītāja amatam uz otro termiņu.

SAB direktora pārziņā ir būtiski ar valsts drošību saistīti jautājumi, tādēļ lēmums par kandidatūras apstiprināšanu ir ļoti atbildīgs un prasa rūpīgi izvērtēt kandidāta piemērotību.

Pēdējā laika notikumi finanšu sektorā radīja jautājumus par to, vai un cik lielā mērā SAB spēj pārvaldīt situāciju, vai pietiekami tiek veiktas banku investoru pārbaudes un citu valstu ietekme uz Latvijā notiekošajiem procesiem. Deputāti vēlējās arī saņemt skaidrojumu par kandidāta pozīciju attiecībā uz “čekas maisu “atvēršanas procesu, valsts noslēpuma pielaidēm un nepietiekamo aktivitāti valsts drošībai bīstamu personu izraidīšanā.

 

Nellija Kleinberga, LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētāja: “Saruna bija vērtīga, jo ieviesa skaidrību daļā jautājumu, par kuriem publiski izskanējusi pretrunīgi vērtējama un nepilnīga informācija. Lai arī joprojām ir daži aspekti, kuros mūsu pozīcijas atšķiras, pēc saņemtajiem skaidrojumiem pieņēmām lēmumu atbalstīt J.Maizīša kandidatūru un uzticēt SAB vadīšanu atkārtoti.

Viens no mūsu ieteikumiem būtu uzlabot SAB rīcībā esošo resursu kvalitāti, īpaši tas attiecas uz personāla atlasi un vadību. LRA uzskata, ka SAB vadītājam jāuzņemas atbildība par biroja darba kvalitāti un darbinieku reputāciju tai skaitā.

Turklāt Maizīša kungam tomēr būtu vairāk jāņem vērā samērā zemais sabiedrības vērtējums un attieksme pret SAB darba kvalitāti. Biroja reputācija ir nozīmīga, jo ir viens no faktoriem, kas var stiprināt sabiedrības paļāvību uz valsts spēju garantēt drošību iedzīvotājiem. Tāpat sagaidām arī to, ka turpmāk SAB vadītājs būs aktīvāks, virzot Saeimā drošības stiprināšanai nepieciešamas iniciatīvas un ieteikumus – ja kapacitāte ir nepietiekama, biroja vadītāja pienākums ir informēt par to un pieprasīt nepieciešamos resursus kvalitatīvai darba izpildei.”

 

J.Maizītis sarunas laikā atzina, ka Policijas akadēmijas likvidēšana 2009. gadā ir kardināla kļūda, kas radījusi pārrāvumu zināšanu un pieredzes pēctecības nodrošināšanā. Esošās augstskolas ar atsevišķiem kursiem nespēj sagatavot tiesībsargājošām iestādēm profesionālus operatīvos darbiniekus ar nepieciešamo kvalifikāciju, tai skaitā arī SAB. Līdzīgu viedokli iepriekš pauda arī LRA pārstāvji, virzot Saeimā budžeta apstiprināšanas laikā iniciatīvu par Policijas akadēmijas atjaunošanu.