LRA atbalsta liegt personām aizklāt seju publiskās vietās

Šodien Saeimā tiek skatīts jautājums par likumprojekta virzību, kas paredz   Sejas aizsegšanas ierobežojumu. LRA frakcijas deputāti uzskata, ka šādi likuma grozījumi ir atbalstāmi un jau pirms diviem gadiem LRA  sagatavoja un iesniedza priekšlikumu, kas paredzēja aizliegt atrašanos publiskās vietās ar aizklātu seju.

Latvijas Reģionu  apvienība  uzskata, ka izstrādātā likumprojekta nepieciešamība ir pamatota, jo šādi tiks nostiprinātas Latvijas iedzīvotaju pamattiesības uz drošību un ļaus saglabāt kultūrvēsturisko vidi un identitāti.

 

Juris Viļums, LRA frakcijas priekšsēdētājas vietnieks:

“Respektējot to, ka cilvēkiem ir tiesības uz vārda un  uzskatu brīvību, ir tomēr jāņem vērā, ka ikviens  ir brīvs tiktāl, kamēr nepārkāpj otra cilvēka brīvību un tiesības, tādēļ pastāv robežas, kur sākas un beidzas šī brīvība. Mēs uzskatām, ka deputātu pienākums ir ne vien reaģēt uz jau  notikušiem apdraudējumiem, bet  arī paredzēt un tos novērst. Iedzīvotāji mums ir uzticējušies, tādēļ viņu drošība un pamattiesību nodrošināšana IR  mūsu visu tiešais pienākums. Jāņem vērā, ka nepamatota sejas aizklāšana, ja tā nav ierobežota, var būt aizsegs dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanai. Personas atpazīšana, aizsedzot seju, var būt neatpazīstama ne ar liecinieku, ne ar tehnisko līdzekļu palīdzību. Tāpēc jārēķinās, ka dažādas aizbildināšanās ar citu kultūru vai reliģiju īpatnībām var tikt izmantotas prettiesiskos un pretvalstiskos nolūkos.

Pagājuši jau divi gadi un tikai tagad beidzot ir radusies sapratne, ka šāds likumprojekts tomēr ir vajadzīgs. Mūsuprāt, valdības darba ātrums  konkrētajā gadījumā nav vērtējams kā efektīvs, jo īpaši tad, kad tas skar potenciālus iedzīvotāju drošības un dzīvības apdraudējuma jautājumus.

Mēs atbalstām šo priekšlikumu, arī esot opozīcijā  – jo esam par saprātīgiem, konstruktīviem lēmumiem, kas aizsargā Latvijas iedzīvotājus un ir to interesēs. ”

LRA frakcijas deputāti tāpat izvērtēja arī Eiropas Cilvēktiesību praksi un  konstatēja, ka ECT lēmumi  jau vairākkārt ( kopš 2014.gada) ir atbalstījuši aizliegumu nēsāt burkas publiskās vietās un tas nav pretrunā ar cilvēktiesībām, tai skaitā atbalstot Francijas ierobežojumus islāmticīgo galvassegu nēsāšanai. Francijas varasiestādes ir argumentējušas, ka pieņemto likumu mērķi ir valsts sekulārisma tradīciju aizsardzība un sabiedriskās kārtības un drošības garantēšana.