LRA: Ar savu atbalstu veselības ministrei Andai Čakšai ZZS, Vienotība un Nacionālā apvienība apliecina, ka Latvijas iedzīvotāju veselība tiem nerūp!

Ņemot vērā katastrofālo situāciju veselības aprūpes nozarē, kur uzlabojumi nav novērojami pat pēc papildu līdzekļu novirzīšanas, Latvijas Reģionu Apvienības 12.Saeimas deputāti šodien pieprasīja nekavējošu Veselības ministres demisiju.

Pie varas esošajām partijām nerūp Latvijas iedzīvotāju veselība − viņiem pilnībā jāuzņemas atbildība par neveiksmīgo veselības reformu un veselības ministres neprofesionālo darbību. Viņiem šķiet, ka valstī ar veselības aprūpi viss ir kārtībā: e-veselība darbojas labi, iedzīvotāju līdzmaksājums nav augstākais Eiropā un medicīnas pakalpojumi ir visiem pieejami – rindu nav, slimnīcas netiek slēgtas.

 

Tas ir fakts − VM reformu uzsākusi bez nepieciešamajiem aprēķiniem: ministrijai nav bijis un joprojām nav priekšstata ne par reformas realizācijas izmaksām, ne tās ietekmi uz sabiedrības veselību. Kļūdaini aprēķini par nepieciešamajām apdrošināšanas iemaksām, ministrijai joprojām nav zināms cilvēku skaits, kuri paliks bez pilnvērtīgas veselības aprūpes un, visbeidzot – nav garantiju, ka arī pēc pieprasīto iemaksu veikšanas iedzīvotāji saņems kvalitatīvu un savlaicīgi sniegtu medicīnisko palīdzību.

 

Mārtiņš Šics, LRA 12.Saeimas frakcijas deputāts:

 “Ministre, kura sevi pieteica kā “pacientu ministri”, realitātē nevada ne ministriju, ne pašas lepni pieteikto un izplānoto reformu, ne procesus, ne sistēmu. E-veselība valstij ar Eiropā zemāko valsts finansējumu medicīnai izmaksās pārāk dārgi – tai ir cilvēku veselības un, iespējams, dzīvības cena.

Ja cilvēki spiesti papildus maksāt no saviem līdzekļiem, lai savlaicīgi saņemtu ārstēšanu, pirktu medikamentus par augstākām cenām nekā citās valstīs, mēnešiem ilgi gaidītu rindā akūti nepieciešamo valsts garantēto palīdzību, tad – kam mums ir vajadzīga iestāde ar ministri, kura acīmredzami neveic savas funkcijas? Uzlabojumu nav arī pēc papildu līdzekļu piešķiršanas veselības nozarei. Kādēļ valdošajai koalīcijai ir tik svarīgi, lai viena no būtiskākajām jomām tiek apsaimniekota neprofesionāli, nolaidīgi un izšķērdīgi?

 

Ir piešķirti ievērojami papildu līdzekļi, kurus ministre nav spējīga izmantot – situācija tikai pasliktinās, uzlabojumu nav – neapmierināti ir gan pacienti, gan mediķi. Apmierināts ir tikai Kučinskis un koalīcijas partijas. Jājautā – KĀDĒĻ? Tas rada iespaidu, ka neveiksmīga un sabiedrības veselību graujoša politika IR varas partiju – ZZS, V, NA interesēs. Ja šodien ministre netiks atlaista, koalīcija parādīs savu īsto seju – tā nestrādā sabiedrībai un vājina valsti.

Tie ir tikai daži argumenti, bet varētu minēt vēl un vēl. Es kā mediķis ar pilnu pārliecību apgalvoju, ka šobrīd situācija valstī ir kritiska tieši veselības aprūpē. Un ar esošo ministri to NAV iespējams sakārtot.

Jāpiebilst, ka arī pati ministre atzīst, ka nav zināms, cik cilvēki nesaņems pilnvērtīgu veselības aprūpi, nav zināms, cik cilvēki piekritīs veikt ministrijas iecerētās un pieprasītās papildu iemaksas. Arī ministre atzīst, ka finansiālais ieguvums no šīm te iemaksām būšot niecīgas, tas vairāk ir principa jautājums.”

 

Fakti

No Eiropas Komisijas ziņojuma:

“…paredzamā dzīvildze Latvijā joprojām ievērojami atpaliek no vidējā ES rādītāja (74,8 g. pret 80,6 g.), bet mirstības rādītāji ir vieni no augstākajiem ES”.

Eiropas Komisija ziņojumā norāda, ka sliktie veselības rādītāji Latvijā noteikti ir saistīti ar zemo publisko izdevumu līmeni, taču atzīmē arī to, ka citas ES valstis ar tikpat pieticīgiem izdevumiem uz vienu iedzīvotāju panāk labākus rezultātus.

No OECD ziņojuma:

“Latvija novirza 5,3 % no IKP veselības aprūpei — mazāk par OECD vidējo rādītāju, kas ir 8,9 %.”

Partijas nav abstrakti veidojumi – cilvēkiem, kuri pieņem atbildīgus, valstiski svarīgus lēmumus, ir vārdi un uzvārdi, tādēļ pielikumā pievienoti balsojuma rezultāti Saeimā.