LRA: Aicinām nebremzēt grozījumus, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību

Partiju apvienība “Latvijas Reģionu Apvienība” (LRA) aicina visas Saeimas partijas arī darbos, ne tikai vārdos, apliecināt savu vēlmi panākt atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību vēl 12.Saeimas laikā. Jautājuma atlikšana un novilcināšana līdz Saeimas vēlēšanām ir sabiedrības muļķošana un necieņas izrādīšana mūsu valsts iedzīvotājiem.

Pirms nedēļas LRA panāca to, kas līdz šim nebija izdevies nevienam – Saeima atbalstīja LRA virzīto prasību Latvijas Valsts prezidentu ievēlēt Saeimā atklātā balsojuma. Līdz šim balsojums par Valsts prezidentu ir palicis vienīgais, kas tiek slēpts no sabiedrības un kļuvis par politiskā tirgus objektu. LRA iestājas par tūlītēju šī jautājuma risināšanu, nekavējoties izskatot pirms nedēļas komisijām nodotos grozījumus Latvijas Satversmē. Atbildība par šo procesu gulstas uz Saeimas Juridisko komisiju, līdz ar to politiskā atbildība par grozījumu izskatīšanas kavēšanu būs jāuzņemas komisijas vadītājam Gaidim Bērziņam (VL-TB/LNNK).

Edvards Smiltēns, 12.Saeimas deputāts, LRA ministru prezidenta amata kandidāts: “Jau nākamajam Valsts prezidentam – Latvijas simtgades prezidentam – jābūt ievēlētam atklātā balsojumā. Attiecīgie likuma grozījumi nekavējoties jāietver visu Saeimas komisiju daba kārtībā, neatliekot jautājuma izskatīšanu. Ja tas nenotiks, varam secināt, ka koalīcija apzināti cenšas vilcināties, lai pēc 13.Saeimas vēlēšanām jautājumu “iebāztu atvilktnē” vēl uz četriem gadiem. Sabiedrībai ir tiesības zināt, kā tās ievēlētie 100 pārstāvji balso par Latvijas augstāko un nozīmīgāko amatpersonu, kas mūsu valsti pārstāv starptautiski un nes Latvijas tēlu pasaulē. Ja vēlamies jau nākamo Latvijas Valsts prezidentu ievēlēt atklātā balsojumā, tad vienīgā iespēja to izdarīt – rīkojoties tagad. Tāpēc LRA aicina Saeimas partijas apliecināt savu vēlmi sakārtot Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību, padarot to atklātu un caurspīdīgu, bez kavēšanās iekļaujot jautājuma izskatīšanu Saeimas komisijās un virzot to apstiprināšanai Saeimā. Beidzot nepieciešams atrisināt šo – jau vairāk nekā 20 gadus aktuālo jautājumu –, kas ir šīs Saeimas deputātu goda, cieņas un atbildības jautājums. Latvijas simtgades prezidents nevar būt ievēlēts no sabiedrības slēptā balsojumā, izvēlēts politiskā tirgus rezultātā zoodārzā vai “Rīdzenē”. Saeimas atbalsts Valsts prezidenta atklātai ievēlēšanai būs lieliska dāvana mūsu valsts iedzīvotājiem Latvijas simtgadē.”

Ņemot vērā, ka Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņai ir nepieciešami grozījumi Latvijas Republikas Satversmē, šis jautājums tika nodots skatīšanai visām Saeimas komisijām, par atbildīgo nosakot Juridisko komisiju.