Kučinskis nenosauc OIK vainīgos

Pēc “Latvijas Reģionu Apvienības” rosinājuma šā gada 20. jūnijā Saeima uzdeva Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) sagatavot ziņojumu, atklājot obligātās iepirkuma komponentes (OIK) ieviešanas hronoloģiju un personas, kuras pieņēma lēmumus attiecīgajā jautājumā. Tā sagatavošanai un iesniegšanai tika dots mēnesis. Taču attiecīgo ziņojumu ministru prezidents parlamentā joprojām nav iesniedzis, neizpildot Saeimas lēmumu.

Edvards Smiltēns, LRA ministru prezidenta amata kandidāts: “LRA frakcija pieprasīja no Ministru prezidenta objektīvu informāciju – sausus faktus – par lēmumiem, kas OIK jautājumā pieņemti kopš 2007.gada. Attiecīgo lēmumu autoru un dokumentu parakstītāju vārdus un uzvārdus. Saeimā šādu pieprasījumu ministru prezidentam atbalstīja un deva termiņu tā izpildei līdz 20.jūlijam. Līdz šim attiecīgais ziņojums Saeimā nav saņemts un sabiedrībai joprojām liegta informācija -kuri ir tie politiķi, kas pieņēma lēmumus, par kuriem tagad maksā ikviens Latvijas iedzīvotājs.”

Pagājušajā gadā vien OIK patērētājiem izmaksāja 279 miljonus eiro. Proti katra no 860 tūkstošiem Latvijas mājsaimniecību vidēji par OIK bija spiesta samaksāts 324 eiro gadā. 2,3 miljardi ir samaksāti, un 1,5 miljardi mums visiem kopā vēl būs jāmaksā, par saistībām, kuras spēkā līdz 2034.gadam. Savulaik, tika izsniegts vairāk kā 1000 atļaujas. Šobrīd, vienīgi skandālu rezultātā, tās atceltas pārdesmit uzņēmumiem – tiem, par kuriem intensīvi ziņoja Latvijas mediji.

“Versiju, par vainīgajiem OIK licenču dalīšanā, ir ļoti daudz. Esmu pārliecināts, ka patieso atbildi vēlas zināt ikviens mūsu valsts iedzīvotājs, īpaši, ja viņš ir uzņēmējs, lauksaimnieks un zemnieks, kuri no lielajiem maksājumiem par elektrību cietuši un cieš visvairāk. Risinājums OIK skandāla pieklusināšanai, proti, novirzīt 79 miljonus “Latvenergo” peļņu, lai avansā samaksātu rēķinu par OIK – tas nav risinājums. Tas bija veids, kā par 12 procentiem samazināt OIK maksājumus, taču tikai uz īsu brīdi – vēlēšanu laiku!” atklāj E.Smiltēns.

Šo trešdien, 1.augustā, ar savu risinājumu jānāk klajā Ministru kabineta paspārnē izveidotajai darba grupai elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmas atcelšanai. Taču pēc divu mēnešu darba, 17.jūnijā, tās eksperti jau atzina, ka elektroenerģijas obligātā iepirkuma sistēmu jeb OIK nav iespējams atcelt. Tas izraisītu tiesvedības, kurās Latvija zaudētu simtiem miljonu eiro, ko valstij nāktos maksāt subsidētās elektrības ražotājiem. Ir maz ticams, ka 1.augusta atbilde īpaši atšķirsies.

“Tieši tāpēc ir jāidentificē vainīgie un tiem ir jāuzņemas atbildība par paveikto. LRA aicina ministri prezidentu Māri Kučinski nekavējoties iesniegt Saeimas prasīto ziņojumu. Savukārt Saeimas prezidijam būtu labāk jākontrolē Saeimas uzdoto lēmumu izpilde,” uzsver E.Smiltēns.