Jauni fakti par iespējamu manipulāciju ar EP vēlēšanu procesu, LRA vēršas pie Prezidenta

Likums nosaka, ka visiem vēlētājiem jāsaņem informatīvas vēstules ar informāciju par vēlēšanu norisi un ziņām par konkrētu vēlēšanu iecirkni. Valdība šim uzdevumam bija noalgojusi nevis Latvijas Pastu, kā iepriekš, bet gan mazpazīstamu firmu.

Satraucošus faktus par šo procesu parāda pēc vēlēšanām tapušais SKDS pētījums, kuru pasūtīja Centrālā Vēlēšanu komisija.

Oficiālu informāciju par EP vēlēšanām un savu vēlēšanu iecirkni mājās saņēma tikai 54% no vēlētājiem. Tātad jaunās Krišjāņa Kariņa valdības noalgotais izplatītājs, iespējams, izplatīja tikai pusi no līgumā paredzētā.

Turklāt, pētījums liecina ,ka vēstules tikušas sūtītas selektīvi. Ja Rīgā uzaicinājumu uz vēlēšanām saņēma 70% un Latgalē – pat 74%, tad pārējos Latvijas novados tikai ap 40%. Un, piemēram, Kurzemē – tikai 39% vēlētāji. Tātad par vēlēšanām un balsošanas iecirkni īpaši informēja to reģionu vēlētājus, kur vislielākais Saskaņas un Latvijas Krievu savienības atbalstītāju skaits.

Otrs būtiskai fakts – Kopumā visā Latvijā uzaicinājumu nesaņēma trešdaļa (33%) latviski runājošie vēlētāji, un tikai 16% krievu valodā runājošie.

Vienkārši secināms, ka uzaicinājumi uz vēlēšanām un informācija par vēlēšanu iecirkni tikai sūtīta selektīvi – pēc etniskā un ģeogrāfiskā principa. Tas skaidri liecina par manipulāciju ar vēlēšanu procesu. Mobilizējot Ždanokas un Ušakova potenciālos vēlētājus un slāpējot citu partiju atbalstītāju līdzdalību.

Šāda manipulācija varēja ietekmēt vēlēšanu rezultātu, jo to izšķīra ļoti neliels balsu skaits. Aprēķini rāda, ka tikai 6000 balsis varēja radikāli izmainīt vēlēšanu rezultātu, ja vien vēlētāju dalība vēlēšanās netiktu iespējams ,apzināti, apgrūtināta. Piemēram, partija Saskaņa ieguva otru EP deputāta mandātu tikai ar 2283 balsu pārsvaru (0,2% no kopējā vēlētāju skaita).

Iepriekš minētie fakti, kas atklājas Centrālās vēlēšanu komisijas pasūtītajā SKDS pētījumā, Krišjāņa Kariņa valdībai ir zināmi jau kopš šī gada jūlija. Taču, pārsteidzoši, ka šis jautājums par vēlēšanu drošību ir paslaucīts zem tepiķa. Varbūt tādēļ, ka vēlētājiem informāciju selektīvi izsūtīja tās pašas jaunās valdības noalgots izplatītājs ar apšaubāmu reputāciju un priekšvēlēšanu periodā arī tika nomainīts viss Centrālās vēlēšanu komisijas sastāvs, tur saliekot savu partiju pārstāvjus.

Godīgas vēlēšanas ir mūsu valsts neatkarības un brīvības pamats. Iespēja, ka kāds ar tām manipulē ir valsts nacionālās drošības jautājums. Tādēļ mēs vēršamies pie Latvijas valsts prezidenta, kurš vienlaikus vada Nacionālo drošības padomi ar aicinājumu iniciēt rūpīgu izmeklēšanu par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu procesā, lai nekad nepieļautu, ka kādā rīta Latvijas cilvēki pamostos valstī, kas tālu no Satversmes tēvu vīzijas par Latviju, bet daudz tuvāka kādai autoritārai kaimiņvalstij ar nozagtu demokrātiju.

CVK pētījums: https://www.cvk.lv/uploads/files/Pārskati/Atskaite_CVK_062019.pdf

VIDEO: https://www.facebook.com/Smiltens/videos/626745687850125?sfns=mo

Foto: EP