Gerhardam būs jāatbild par LVĢMC pieckārt sadārdzinātajiem iepirkumiem

Šodien Saeimas Pieprasījumu komisija daļēji atbalstīja PPA “Latvijas Reģionu Apvienība” (LRA) pieprasījumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram (VARAM) Kasparam Gerhardam. Komisijā tika atzīts, ka iepirkumi ministrijas pakļautībā esošajā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC) sagatavoti neprofesionāli, kas liecina arī par paviršu ministrijas darbu.

Diemžēl Kaspars Gerhards neatrada laiku ierasties uz Pieprasījumu komisijas sēdi, viņu pārstāvēja VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts un LVĢMC valdes priekšsēdētājs Kristaps Treimanis.

Edvards Smiltēns, LRA ministru prezidenta amata kandidāts, 12. Saeimas deputāts: “Ne viens no ministra pārstāvjiem nespēja sniegt konkrētas un pamatotas atbildes uz Pieprasījumu komisijas jautājumiem. Tāpat, nespēja pamatot aprēķinus, kas tika veikti konkrētajiem projektiem, par kuriem izsludināti iepirkumi, kā arī nevarēja izskaidrot, kur tiek plānots iegūt līdzekļus, lai segtu ar iepirkumiem saistītos izdevumus. Tāpat, nesagaidījām paskaidrojumu, kā tas ir iespējams, ka radies pieckārtējs sadārdzinājums projektos. Vaicāti, cik daudz ir līdzekļu, lai finansētu šos iepirkumus, izrādījās, ka iepirkuma mērķim ir uzkrāti tikai pāris miljoni eiro. Līdz ar to nav skaidrs, kādā veidā tiks apmaksāts kaut viens no iepirkumiem, kur zināms uzvarētājs ar piedāvājumu 8,48 miljoni eiro apmērā. Kāpēc tiek sludināti iepirkumi, kuriem nav naudas? Iespējams atbilde ir vienkārša. Visticamāk mēs redzam gadījumu, kas būs identisks VARAM stāstam ar Gudronu dīķiem, kad katru gadu tika pieprasīti miljoni un miljoni eiro, lai uzņēmumi varētu turpināt darbu. Visticamāk arī šajā gadījumā nākamos gadus Saeima dabūs atkal un atkal pieņemt lēmumus par kārtējo miljonu piešķiršanu, lai šos iepirkumus varētu īstenot. Viennozīmīgi, VARAM histēriskā veidā tiek sludināti iepirkumi, kas būs garantēts bizness uz daudziem gadiem.”

LRA pagājušajā nedēļā iesniedza pieprasījumu Kasparam Gerhardam, kurā uzdod par pienākumu novērst valsts līdzekļu izšķērdēšanu LVĢMC iepirkumos. Iepirkuma “Jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes un ilgtermiņa glabātavas būvprojekta izstrāde un būvniecība radioaktīvo atkritumu glabātavā “Radons”” sākotnējā paredzamā līgumcena bija definēta 1,48 milj. EUR, savukārt iepirkumā par uzvarētāju tika atzīts SIA “Velve”, kura piedāvājums 5,7 reizes jeb par aptuveni 7 milj. EUR pārsniedz sākotnējo paredzamo līgumcenu, sasniedzot 8,48 milj. EUR. Iepirkumā “Salaspils kodolreaktora likvidācija” noteiktā sākotnējā paredzamā līgumcena bija 4,57 milj. EUR, savukārt viens no iesniegtajiem piedāvājumiem ir par 23,19 milj. EUR. Šajā konkursā uzvarētājs gan vēl nav noteikts.

Par šiem aptuveni 7 milj. EUR, kas pārsniedz paredzamo iepirkuma līgumcenu, Latvijā varētu: nodrošināt atraitņu pensiju izmaksu vesela gada garumā; palielināt zinātnes finansējumu, kas tagad ir tikai 9 milj. EUR; atjaunot 77 km grants ceļu un 22 km asfalta ceļu seguma.

Lai turpmāk novērstu bezatbildīgo līdzekļu izsaimniekošanu iepirkumos LRA iesniedza Saeimā likumprojektu “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā”, kas šobrīd tiek izskatīts Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā, un jau ir pieņemts pirmajā lasījumā Saeimā un rīt paredzēts tā otrais lasījums.