“Ātro kredītu” ierobežojošs likums − viena balsojuma attālumā no pieņemšanas

Neskatoties uz “ātro kredītu” lobiju Saeimā, šodien 2. lasījumā tika gūts konceptuāls atbalsts, 82 deputātiem balsojot PAR “Latvijas Reģionu Apvienības” (LRA) virzīto likumprojektu “Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”. Grozījumu mērķis ir ierobežot “ātro kredītu” devēju apetīti un krietni samazināt pieļaujamo dienas procentu likmi līdz 0,07 % dienā un aptuveni 25 % gadā, kā arī nojaukt trīspakāpju kreditēšanas sistēmu, kas patērētājam nav izprotama.

Edvards Smiltēns, 12. Saeimas deputāts, LRA valdes loceklis: ““Ātro kredītu” devēju procentu likmes ir nesamērīgi augstas. Nav noslēpums, ka “ātro kredītu” pakalpojumus pārsvarā izmanto cilvēki, kuri dzīvo no algas līdz algai. Diemžēl situācija, kurā ir nonākuši šie cilvēki, tiek nelietīgi izmantota no “ātro kredītu” devēju puses. LRA ir pieteikusi cīņu “ātrajiem kredītiem”, jau pavasarī iesniedzot grozījumus “Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”. Tajos LRA būtiski ierobežo “ātro kredītu” apetīti, samazinot maksimāli atļauto procentlikmi no galvu reibinošiem 200 % gadā līdz 25 % gadā. Cilvēki varēs būt droši, ka nepārmaksās, ja būs nepieciešamība aizņemties. Arī ne-banku kreditētāji būs spiesti izvērtēt savu naudas plūsmu un samazināt savus agresīvos reklāmbudžetus.”

“LRA iesniegtie grozījumi Saeimā sastapās ar pretestību. Deputāti vairākas nedēļas pēc kārtas bloķēja lēmuma pieņemšanu un tālāku likumprojekta virzību Saeimā. Likumprojektā tika iesniegti daudzi pretrunīgi priekšlikumi, lai kavētu tā virzību, un tā pretiniekos nostādot arī komercbankas un to asociāciju. Tomēr mums ir izdevies panākt to, ka šie LRA priekšlikumi ir viena Saeimas balsojuma attālumā no to pieņemšanas,” uzsver E. Smiltēns.

Dati liecina, ka 170 tūkstoši cilvēku nespēj laicīgi veikt maksājumus par aizņēmumu līdz 200 eiro un 45 tūkstoši cilvēku − līdz 2000 eiro. Tikai 36 % ātro kredītu ņēmēji pagājušajā gadā bija spējīgi atdot parādu bez termiņa pagarinājuma. Trīs reizes paņemto kredītu pagarinājuši 43 % cilvēku.

 

Foto: Shutterstock